8 Şubat 2009 Pazar 23:20 tarihinde yazıldıktan sonra , , olarak fişlendi.
büyük iskender. nam-ı diğer; alexander the great. 33 yaşına geldiğinde dünyanın bilinen kısmının nerdeyse tümünü fethetmişti. olmaz gibi görünen hayallerinin üstüne atını sürüyor, ordusunun gücünü bu yiğitliğiyle sağlıyordu. gözü karaydı, cesurdu. kişisel gelişim kitaplarına konu olabilecek kadar başarılıydı..

33 yaşına kadar savaşlardan savaşlara koşturmuş ve sonunda hasta düşmüştü. savaştan, öldürmekten, katliamdan, kandan sıkılmıştı. evine dönüp dinlenmek istiyordu ama bu dileği gerçekleşemeden, atina'daki evine ulaşması beklenenden bir gün önce öldü..

hayatı boyunca sürekli zenginleşmek, büyümek, daha çok ve daha çok iktidar sahibi olmak için uğraştı durdu. tüm bu uğraşlarının karşılığını almış, hayallerini gerçekleştirmişti ama ölümünü 24 saat dahi erteleyememiş, annesine verdiği sözü yerine getirememişti. annesine dünyayı fethettikten sonra gelip tüm dünyayı onun ayaklarının önüne bir armağan olarak sunacağına söz vermişti. olmadı..

iskender, ölümünden önce başkumandanına şöyle dedi: "bu benim son arzum ve yerine getirilmek zorundadır; tabutumu mezara taşırken iki elimi tabuttan dışarıya sarkar halde tutun."

başkumandan hükümdarının bu garip isteği karşısında şaşırmıştı. "bu nasıl bir istek? eller her zaman tabutun içinde tutulur. bir cesedin ellerinin tabuttan dışarı sarkar halde mezara taşındığı duyulmuş şey değildir." dedi.

iskender, "sana açıklayacak kadar çok nefesim yok ama kısaca söyleyeyim, dünyadan boş ellerle gittiğimi göstermek istiyorum. giderek daha da büyüdüğümü, daha da zenginleştiğimi zannediyordum. fakat aslında giderek daha çok yoksullaşıyordum. doğduğumda hayata avuçlarımda birşey tutuyormuşum gibi yumruklarım kapalı gelmişim. şimdi.. ölüm anında yumruğum sıkılı gidemiyorum." dedi.
7 bikbik
 1. Hamdi Vizyonuyok prodakşından ciddi bir yazı. İlginç, çok ilginç :)

  YanıtlaSil
 2. hmm.... giderkende dünyaya kazık çakamadığının mesajıyla gitmiş... şimdi dahada bir rahmetle anasım geldi İskerder abimizi....

  YanıtlaSil
 3. Eren Cendey'in çevirdiği Büyük İskender serisini tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 4. En sonunda güzel bir mesaj bırakmış bizlere. Ne Karunlar ne Sabancılar geçti şu dünya üzerinden ama hepsi elleri boş gittiler. Dünya malına gönül vermemek lâzım...

  YanıtlaSil
 5. Çok güzel bir yazı olmuş.

  YanıtlaSil
 6. harkülade bir örnek varmı dahası? thx

  YanıtlaSil
 7. iskender abimiz güzel mesaj vermiş ama gözümüzü hırs bürümüş bi kere vazgeçemiyoruz dünya malından :(

  YanıtlaSil