25 Aralık 2008 Perşembe 02:42 tarihinde yazıldıktan sonra , , , , , , , , , olarak fişlendi.
okey, tavla falan filan gibi demode oyunları sıralayacağımı düşünüyorsanız yanılırsınız. yeri geldiğinde gaave'ye de giderim amma bilgisayar oyunlarını da ihmal etmem haddı zatında.

herkeşe tavsiye ederim birbirinden güzel oyunlardan bahsedecem. hamdi ne anlarmış oyundan demeyin. senelerimi verdim ben bu oyunlara.. isterim ki herkes versin. herkeş karakter açsın, aga party pls desin, item toplasın, dupe yapsın, küfür etsin, eğlensin.. lafı fazlaca uzatmaya doğru saçmalamaya başladığımın farkındayım. oyunlarımıza geçelim.

oyunlarımıza geçmeden önce bu oyunların herbirinin ortak özelliğinden bahsetmek isterim. bu oyunlar online olarak oynanan yani internete bağlanıpta oynanan türden oyunlar.. oyunlarda kendinize ait bi hayvan seçip geliştirirsiniz. level atlatırsınız, ecnebicesi item olan eşyalarla donatırsınız. en güçlü hayvan benim hayvan mottosuylan yerleri gökleri inletmeye çalışırsınız. bu kadar bilgi şimdilik yeter. oynadıkça sizde anlayacaksınız ki, naaağğdar karışık naaağğdar gözel oyunlarmış. ne zaman yeni bişeyini öğrenseniz, amerika'yı yeniden keşfetmiş kadar sevineceksiniz. şimdiden söyleyeyimde sonradan bu kadar şaşırabildiğinize şaşırmayın.


hamdi vizyonuyok alemin en güzel oyunlarını sunmaktan kıvanç duyar. bazen kıvançta bizi duyar amma karıştırmayın gari..


knight online - halk arasında naytonlayn diye bilinir. yurdum internet gaavelerinde oynanan en yaygın oyundur. hatta gaave'lerde premium muydu neydi paralı üyeliklerinden bile satılabilecek kadar yaygın ve genel kabul görmüş bi oyundur. grafikleri çok afedersiniz biskime benzemez ama biz çok severekten oynadık bu oyunu. belki de yokluktandı bilemedim şimdi ama süper oyundu. hele bi upgrade mevzu var ki günlerce gecelerce gafa yorduk. sonunda bi numarası olmadığını anladık. tamamen şansmış.

bunların sitelerinde bi listesi vardı. iyi hatırlarım o listeyi alaşağı edecem diye yapmadığımı komadıydım. listenin başınada benim hayvanın adını yazdırdım sonunda vesselam. o an anladım ki hayat ne tuhaf. şimdi naapcaz lan? dedim kendi kendime ve oyunda evlenip mutlu mesut bir hayat geçirmeye karar verdim. ama ilkel ve boktan bi oyun olduğundan olacak ki evlilik müessesesini koymamışlar. bende başlarım böyle oyuna dedim ve sattım hayvanımı.. evet evet sattım. bildiğin yetale hesabı. çok büyük bi sektör bu aslında. gittigidiyor'dan bi aratın bakalım knight online diye ne göreceksiniz. zenginseniz bu oyunda yapamayacağınız şey yok. ego mego hepisini parasını basaraktan tatmin edebilirsiniz. ama üzülmeyin, zengin değilsenizde ego mego tatmin edersiniz. her türlü çakallık mevcut. velhasılı kelam yine fazla uzattım, negzel bi oyun bu.. mutlaka deneyin. (unutmadan söyleyeyim; bu oyunu oynayan bi sürü çocuk var. çocuk dediğime göre 15 yaşından küçük olduklarını rahatlıkla anlayabildiniz sanırım. dolayısıyla ana avrat küfredilme olasılığınız yüksek bi oyun. teykitiyzi derdi perulu arkadaşlarım. ondan işte.)

world of warcraft - halk arasında wow diye bilinir. mmorpg oyunlarında nirvanaya ulaştığınızın göstergemsi bi oyundur. bu oyunu bi kere oynadıktan sonra diğer oyunlara hıh demekten kendinizi alamazsınız. accayip imba bi oyundur lan işte..

şindi bu oyuna başlaması bile bi mesele aslında. taa ordan gönülleri fethediyor. hayvan seçiminde bile kafa bi milyon olur. yanlış hayvan tercihi sonucunda 70-80 levellerden dönüp, huzur içinde oynayabileceğiniz hayvan arayışlarına girebilirsiniz. hayvan dediysek, oynadığınız karakter işte canım. naaağğdar geniş bi oyun olduğunu burdan anlayıvirin gari.. bi sürü sitesi bi sürü boku boyası vardır. hem oyun oynarsınız, hem genel kültürünüz artar. oyunu öğrenmek için bi sürü bişiler okumanız lazım gelir ve okuma alışkanlığı kazandırır. böyle nimetleri çok bu oyunun. oynadıkça faydalanırsınız.

tabi bu kadar geniş bi oyun olduğundan beleşe oynayabileceğiniz bi oyun değildir. her ay parasını verirsiniz, yeni peçi çıktığında diyenarların kapılarında kuyruğa girersiniz, her peçe üçyüsbeşyüs yetale yatırırsınız filan.. çok meşakkatli olduğu kadar, parasının hakkını veren bi oyundur. benim gibi işi gücü olmayan bi adam olursanız, üç ay boyunca hergün 18 saat oynayabilir, yemek yemeyi unutabilir, rejim yapabilirsiniz. evet evet keşke şişman olsaydım bak. naaağğdar kilo vermiştim lan şimdiye.. gerçi yine verdim ama işte öyle acayip bağlayıcı bi oyun bu. hatta ne iş görün yavrım diyenlere wow üzerine yüksek ihtisas yapıyom diyze diyip acayip havalanabilirsiniz..

asla ve katta oynadığınız süre boşa gitmez. sürekli bişeyler öğrenirsiniz.. ama bu öğrendikleriniz gerçek hayatta işinize yaramayabilir. onunçün devamlı oynanması gereken bi oyundur. ben devam edemedim ve edindiğim bilgiler bi yerlerimde patladı. oyunda bi hatuna aşık olduydum ama hatun bana aşık olmadıydı. bi gün yanına gittim, dedim lan sylvanas, durumlar beyle beyle.. var mısın yok musun dedim. cevap bile vermedi. bende bıraktım. şimdilerde nerde wow deseler, aklıma leydi sylvanasım gelir.

neyse doğru dürüst anlatamadım bile wow'u ama mutlaka oynayın oynattırın. on üzerinden çogiyi yanee.

5 oyun diye yazdıydım ama wow'u anlattıktan sonra öbürlerinden bahsedesim gelmedi. piyasada silkroad, cabal online, ragnarok online ve bilumum dandik mmorpg oyunu mevcut. keşke naytonlayndan önce wow'u yazsaydım bak, onu da yazmaya gerek kalmazdı. hadi görüşürük.
19 bikbik
 1. Ahmet KAKICIAralık 26, 2008

  ahmeTT dedi ki:
  ne yazdığından çok nasıl yazdığına bakıyorum :)
  tarzın süper okurken eğleniyorum :)) devam hamdi usta..

  YanıtlaSil
 2. hamdi vizyonuyokAralık 26, 2008

  yav ahmet ustam, tarz mı kalmış bende. iki cümlemden biri devrik olmuş yine. sağlamasını yapayım dedim canım sıkıldı yav. neyse teşkür ederim, depresyona girmezsem yazacam hep.

  YanıtlaSil
 3. Ahmet KAKICIAralık 26, 2008

  cümlelerini devirmeyen adamların cümelerinden bir halt olmadı ki ;)
  depresyonu da boş ver usta ben biliyorum bi b()k yok içerde!

  YanıtlaSil
 4. hamdi vizyonuyokAralık 26, 2008

  olsun ben yine de bi gireyim, belki süpriz yımırta gibi bişidir. benim bahtıma iyi bişi çıkmaz ama olsun. neyse şimdilik en yakın zamanda gireceklerim arasına koydum. bi ara gireriz. hatta ben bir iki kişi daha bulayımda beraber girelim yahu. belki grup indiriminden de faydalanırız?

  YanıtlaSil
 5. naytonlaynı bende zamanında oynamıştım. bi party kurmuştuk. hepimiz kaşardık :D kaşar mage kaşar rouge kaşar warior gibisinden :D ama naytonlayn bomboş adamın oynayacağı bir oyun. çalışan kişi oyuna başlarsa işinden olur sonra alimallah. ama bence birde need for speed most wanted'ı da eklesydin süper olurdu. need for speed serisinin en güzel oyunu olam most wanted'ı herkesin oynaması gereki. yoksa orası burası şişer.

  YanıtlaSil
 6. hamdi vizyonuyokAralık 26, 2008

  sayınbery, bizde bi sürü parti kurardık gurup yapardık. aaah ah ne günlerdi. ama biz kaşar değil de motorduk. durmadan koştururduk.

  nfs most wanted bu tür oyunlardan değil ki. iki oynayıp bırakacağın türden oyun. hem sonuda var. sonu olan oyun mu olurmuş hiç :Ç

  YanıtlaSil
 7. sayın hamadi bey (aklıma varmısın yokmusun geldi ahaha);
  most wanted'ın sonu var ama getirebilene :D RAZOR'daki 13 dakikalık polis görevini yerine getirene kadar canım çıktı. Herneyse aslında öyle dediğin gibi (: hocam bide bişe sorcam. bu temayı sen mı yaptın, yaptırdın ya da hazır mı? ne zamandır giriyom bloguna. çok hoş teman var.

  YanıtlaSil
 8. hamdi vizyonuyokAralık 26, 2008

  temayı bizim amcoğluna yaptırdıydım. kopyala yapıştır bi yerlerden bişiler yaptı amma anlamadım. esasen yiyicigillerdenim ben ama emeğe saygı. yakında halka açtırıcam. bilgi kopyalayıp yapıştırdıkça büyürmüş ne de olsa.

  YanıtlaSil
 9. sen temayı paylaşana kadar kendime ayarlayamazsan paylaştığında alır kullanırım (: sağol. yazılarında süper (:

  YanıtlaSil
 10. ölene kadar mmorpg mi oynayacaz yahu? Nerede Metal Gear Solid? Hepsini geçtim Mario nerede birader? Her ne kadar içinde WOW olsa da, olmamış içi dolmamış bu oyun mevzsunun.

  YanıtlaSil
 11. hamdi vizyonuyokAralık 26, 2008

  valla ben bıraktım çok şükür ama herkeşe tavsiye ediyom. oynasınlar da görsünler bakam dünyanın kaç bucak olduğunu.. marionun prenseside başa bela be birader. hangi kalede olduğunu yine unuttum bak.

  YanıtlaSil
 12. Oturan BoğaAralık 26, 2008

  Aman abi bu tarz bağımlılık yapıyor,her bünyenin işi değil hem sosyal olucam hem de bi iki saat oyunda takılacam demek.Kınaytonlayn'ı da sevmem ayrıca :D

  YanıtlaSil
 13. alakasız ama bi zamanlar wow'mıydı neydi milleti intihara sürüklüyor diye haberler yapılıyordu devamlı :P burda görünce aklıma o geldi.
  bilgisayar oyunu deyince adventure'dan şaşmam ben, diğerleri çok vurdulu kırdılı; bana gelmez :P

  YanıtlaSil
 14. hamdi vizyonuyokAralık 26, 2008

  oturan boğa, bi kereden bişi olmaz bak. wow acayip keyifli bi oyun. dans bile ettirebiliyon hayvanına :O

  tuba, intihara meylettiriyor mu bilmiyom ama çinde bi çocuk bu oyunlardan oynayacam diye bilgisayar başında ölmüşmüş. haberini aldık.

  bu arada adventure nası bi oyunmuş ya, hiç oynamadım heralde.

  YanıtlaSil
 15. Oturan BoğaAralık 26, 2008

  adventure oynamak daha da fena!Bir yerde veya bulmacada takıldın mı bütün gün kitleyebiiyor.Bir de inat ettin mi "Bakmıcam ulan tam çözümüne falan,kendim bulucam şifreyi diye" :/

  adventure da bir karakter yönetiyorsun,girdiğin mekandaki objeleri veya kişileri (!) kullanarak :D bulmacaları çöze çöze ilerliyorsun.Bir zamanlar Grim Fandango vardı,efsanedir mesela. :D

  YanıtlaSil
 16. Sevgili Hamdi,

  Ben de sana Second Life'ı oynamanı öneririm. Aslında pek oyun da denemez SL için ama yine de oyun katagorisine giriyor.

  SL tamamen bir gerçek yaşam simülayonu. Reel hayatta neler yapılabiliniyorsa, SL'de de aynılarını yapmak mümkün.

  En başta çalışıp, Linden Dolar (L$) cinsinden para kazanabiliyor ve bu parayı USD olarak banka hesabına aktarabiliyorsun. Çalışacağım dedikten sonra, yapılabilecek işler gerçek yaşamdakine yakın işler mevcut. Ticeret en önemli işlerden birisi. Tasarım yapmayı bildiğin takdirde hele kapışılırsın. Yaptığın tasarımları satarak da para kazanabilirsin.

  Hiç bir iş yapamayanlar, yabancı dili de iyi ise, Escort'luk yaparak para kazanan çok kişi var. Sex ise, gerçek hayatta nasılsa orada da yerini koruyor ve bundan da para kazanan insanlar mevcut.

  Kimi de, belirlenmiş bazı alanlarda zaman geçirerek, harçlıklarını çıkartıyor. Bununla da, giyim kuşam, çeşitli ihtiyaç malzemelerini alıyorlar.

  İkinci Yaşam adından da anlaşıldığı gibi, gerçek yaşam da arzulayıp da, yapmadığın veya yapma imkanı bulamadığın her "şeyi" SL'de yapabilirsin.

  Bu güne kadar, hiç bir bilgisayar oyunu oynamamış biri olarak tek bildiğim oyun Second Life oldu.

  Biraz fazla reklam yapmış oldum. Ancak, sen de bil istedim. :))

  Sevgiyle kal...

  YanıtlaSil
 17. pekii pekiii DIABLO ?!?!??!?!?!?!
  unnlem ve soru isaretlerimde ne kadar hırslı ve heyecanlı bi sekilde sordugumu anlamıssındır .

  YanıtlaSil
 18. hamdi vizyonuyokAralık 26, 2008

  oturanboğa, öncelikle teşkür ederim. heralde oynadım ben o dediğin oyunlardan da. grim fandangoyu çıkaramadım ama adventure island vardı heralde maymunlu bi oyundu.

  arzu hağnım, uzuun uzun açıkladığınız ve bilgilendirdiğin için teşkür ederim. hagaten iyi bi oyun gibi görünüyor. bunun isminide duyduydum heralde. bi haberi çıktıydı. karı koca bu oyun yüzünden boşanmışlarmış. bende evlendikten sonra oynamayı düşünüyom. karımla anlaşamazsak bahanem olur :O

  berraque, diabloyuda yazacaktım ama wow'un gözü körolsun. tüm iştahımı nefesimi kesti.

  YanıtlaSil
 19. içimden geldiği gibi ***Aralık 27, 2008

  devamını bekliyorum...acaba oynamış olabilirmiyim??

  YanıtlaSil